گوگرد

       

        گوگرد(Sulphur)، دیگر فرآورده ارزشمند صادراتی توسط شرکت بازرگانی گاز ایران می باشد. بعد از جداسازی مایعات گازی از گاز طبیعی، دومین قسمت از فرآورش گاز، جداسازی دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن است که به آن " شیرین سازی گاز" نیز می گویند. اگر مقدار گوگرد موجود در گاز زیاد باشد، به آن "گاز ترش" گفته می شود. سولفور موجود در گاز طبیعی به علت دارا بودن بوی زننده و تنفس های    مرگ آور و عامل فرسایندگی خطوط لوله انتقال، گاز را غیر مطلوب و انتقال آن را پر هزینه می سازد. لذا برای جلوگیری از خطرات ناشی از تولید گازهای سمی حاصله از سوختن گوگرد موجود در گاز طبیعی و نیز خورندگی وسائل و دستگاهها، طی فرآیندهایی تا حدود 97 درصد سولفور موجود در گاز طبیعی را بازیافت می نمایند. این ماده که "سولفور پایه"  نامیده می شود بشکل پودر زردرنگ بوده که می تواند پس از آماده سازی، با توجه به نیاز بازار، بهمان شکل و یا پس از فرآورش به بازارهای هدف صادر شود. 

گوگرد، کاربردهای فراوانی در صنعت و کشاورزی دارد که از عمده ترین آنها میتوان به استفاده از آن در تولید اسید سولفوریک، تصفیه فلزات کانی، صنایع پلاستیک و لاستیک سازی، تولید آسفالت و سیمانهای گوگردی، کودهای شیمیایی، شوینده ها،ضد عفونی کننده ها و دهها کاربرد دیگر اشاره نمود.

در سال 1387 میزان گوگرد صادره فازهای 1 تا 5 مجتمع گاز پارس جنوبی که توسط امور بازاریابی و صادرات صورت گرفته است، بالغ بر 244 هزار تن بوده است.

گوگرد تولیدی مجتمع پارس جنوبی بدلیل قرارداشتن آن در بندر عسلویه و نزدیکی آن به مبادی حمل و همچنین کیفیت بالای گوگرد و نیز گرانول بودن آن که موجب تسهیل در بارگیری، تخلیه و حمل آن میشود؛ از مزایای فراوانی در جذب مشتریان بین المللی برخوردار است و مجموعه مدیریت بازرگانی گاز ایران در این مدت اقدامات موثری را به منظور شناخت و حضور در بازارهای هدف، کاهش ریسک های زیست محیطی تولید گوگرد، و افزایش سهم ایران از بازار گوگرد منطقه خاورمیانه انجام داده است.

    همچنین در سال 1387 میزان گوگرد صادره شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد( خانگیران) حدود 108000 (یکصد و هشت هزار) تن بوده است که به این ترتیب جمع گوگرد صادره شرکت بازرگانی گاز ایران در سال 87 بالغ بر 352000 (سیصد و پنجاه و دو هزار) تن می باشد.

 اطلاعیه :

کلیه متقاضیانی که علاقمند به خرید گوگرد صادراتی تولیدی پالایشگاههای گازی کشور می باشند میتوانند در صورتیکه حایز شرایط مندرج در لینک فوق می باشند نسبت به تکمیل فرم ثبت نام در فهرست خریداران گوگرد و ارسال مدارک درخواستی اقدام تا پس از رسیدگی و تایید توسط اداره بررسی منابع و تحقیقات بازرگانی شرکت ملی گاز ایران نسبت به درج نام شرکت در لیست مشتریان گوگرد اقدام گردد.